Kapituła wyłoniła laureata tegorocznej nagrody

12 mar 2013 | Kategoria: Aktualności

Kapituła Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby wyłoniła laureata tegorocznej edycji. Jego nazwisko zostanie ogłoszone 19. marca podczas gali wręczenia nagrody. Przyznano również Nagrodę Specjalną.

W głosowaniu kapituły wyłoniono trójkę finalistów. Spośród 31 publikacji (autorstwa 32 dziennikarzy) zgłoszonych do nagrody najwięcej głosów oddanych przez członków kapituły otrzymali:

  • Małgorzata Moczulska i Marcin Rybak („Polska-Gazeta Wrocławska”) za artykuł „Opowieść o polskich modelkach, uroczych wakacjach i prostytucji”
  • Ewa Kopcik i Piotr Rąpalski („Dziennik Polski”/”Gazeta Krakowska”) za wspólny cykl artykułów na temat nieprawidłowości w krakowskiej Straży Miejskiej
  • Łukasz Cieśla („Głos Wielkopolski”) za cykl artykułów „Poród na plebanii”

Wśród wyżej wymienionych finalistów jest laureat tegorocznej Nagrody im. Dariusza Fikusa. Jej, jego lub ich nazwiska zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się we wtorek 19. marca w Press Club Polska. Do tego momentu nazwisko Laureata jest znane wyłącznie adwokatowi, który jest depozytariuszem werdyktu kapituły. Nagroda jest przyznawana za artykuły wydrukowane w języku polskim i w polskiej prasie w poprzednim roku.

Kapituła zdecydowała także o przyznaniu Nagrody Specjalnej. Otrzymał ją Bogdan Wróblewski z „Gazety Wyborczej” za bezkompromisowe, rzetelne i cierpliwe tropienie wszelkich niesprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości.