Nagroda Fikusa

Ideą Nagrody im. Dariusza Fikusa jest zachowanie w pamięci społeczeństwa i środowiska dziennikarskiego spuścizny Patrona nagrody, który sam będąc znakomitym dziennikarzem, wiele lat poświęcił konsolidacji tej grupy zawodowej, zajmował się pomocą dla represjonowanych dziennikarzy, organizował podziemie dziennikarskie w latach stanu wojennego a po jego zakończeniu – walczył o wolność słowa.

Nagroda jest przyznawana za tekstowy materiał dziennikarski, opublikowany drukiem w prasie lub w Internecie w poprzednim roku. Nagrodę stanowią dyplom oraz 10 tys. zł.

Laureaci

 • 2020

   

  Magdalena Gałczyńska za cykl publikacji pt. „Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości” w Onet.pl

 • 2019

  Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki za cykl publikacji o imporcie antracytu z okupowanego Donbasu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

  Stefan Szczepłek – Nagroda Specjalna im. Dariusza Fikusa za wieloletnie dziennikarstwo sportowe najwyższej próby oraz za udane przekraczanie granic własnej specjalizacji zawodowej.

   

  2019

 • 2018

   

  Andrzej Gajcy i Janusz Schwertner za publikację pt. „Onet ujawnia: jak Mateusz Kijowski wystawiał faktury KOD-owi” w portalu Onet.pl

  Krzysztof M. Kaźmierczak – Nagroda Specjalna im. Dariusza Fikusa za niestrudzone dążenie do prawdy o wciąż niewyjaśnionym morderstwie poznańskiego dziennikarza Jarosława Ziętary.

 • 2017

  Magdalena Rigamonti za opublikowany na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” cykl wywiadów „Stan wojenny”, „Dzwonili politycy. Nie dam im się zagarnąć” oraz „Zasady są jasne – wygrała ta partia i morda w kubeł”.

  Dominika Kozłowska – Nagroda Specjalna im. Dariusza Fikusa za odświeżenie i wzbogacenie formuły miesięcznika „Znak”, nawiązanie do najlepszych jego tradycji z jednoczesnym otwarciem na młodych autorów i odważne podejście do poruszanych tematów.

   

  2017

 • 2016

   

  Iwona Szpala i Małgorzata Zubik za serię tekstów na temat warszawskiej reprywatyzacji w „Gazecie Wyborczej”.

  Piotr Pacewicz – Nagroda Specjalna im. Dariusza Fikusa za wzorcowe połączenie uprawiania dziennikarstwa z misją publiczną (pomysłodawca i realizator wielkich akcji społecznych: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku”, „Szkoła z klasą” oraz „Polska biega”).

 • 2015

  Rafał Woś za cykl wywiadów publikowanych w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

  Bianka Mikołajewska – Nagroda Specjalna im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo śledcze najwyższej próby, odwagę, dociekliwość, rzetelność i nieustępliwość.

   

  2015

 • 2014

   

  Wacław Radziwinowicz za cykl publikacji w „Gazecie Wyborczej” o przygotowaniach do igrzysk olimpijskich w Soczi.

  Ewa Wilk – Nagroda Specjalna im. Dariusza Fikusa za stworzenie szkoły reportażu „Polityki” łączącej warsztat reporterski, analityczny i publicystyczny.

 • 2013

  Łukasz Cieśla za cykl artykułów „Poród na plebanii” w „Głosie Wielkopolskim”.

  Bogdan Wróblewski – Nagroda Specjalna im. Dariusza Fikusa za bezkompromisowe, rzetelne i cierpliwe tropienie wszelkich niesprawiedliwości w wymiarze sprawiedliwości.

   

  2013

 • 2012

   

  Joanna Solska za tekst pt. „Kokosy orzechowe” w „Polityce”.

  Leszek Będkowski – Nagroda Specjalna im. Dariusza Fikusa za redaktorski kunszt, kreatywność oraz wierność najwyższym standardom wykonywanego zawodu.

 • 2011

  Ewa Siedlecka za cykl publikacji o Trybunale Konstytucyjnym w „Gazecie Wyborczej”.

   

  2011